Czy duża, czy mała. Czy droga, czy budżetowa. Nieważne. Ma być funkcjonalna! Każdy marzy o pięknej, ale i praktycznej kuchni. Każdy chce mieć ta wyjątkową i dobrze się w tym czuć.
A tak naprawdę nie potrzeba dużo. Nawet pieniądze nie odgrywają bardzo dużej sprawy, ponieważ są patenty niedroga, a ułatwiające życie. Dlatego zapraszam Was do artykułu: 10 patentów na funkcjonalną kuchnię.
Będzie to 10 różnych pomysłów na praktyczną kuchnie, lecz jeśli mimo to dalej nie będziesz mieć pewności jak urządzić idealną kuchnię to zachęcam do zapoznania się z moim ebookiem, gdzie na łamach prawie 400-stu stron opisałem jak to idealnie zrobić.
Oczywiście zawsze też masz możliwość porozmawiania zemną na konsultacjach wnętrzarskich, gdzie pomogę Ci dobrać kolory, dodatki, meble, czy ustawić ściany czy urządzenia!
Pierwszy patent na funkcjonalną kuchnię
Patent Tani, banalny, ale praktyczny. A o to przecież chodzi. Reling na płyny. Ten przykład pokazuje, że pomysły do funkcjonalnej kuchni nie muszą sporo kosztować.
Te płyny zawsze trzeba przecież gdzieś trzymać i oczywiście mogą stać na półce, lecz po co maja zajmować miejsce (szczególnie w małej kuchni), jak mogą… zawisnąć 🙂
Co o tym sądzicie? Uważam, że prostota jest w cenie 💪
Drugi pomysł to… szuflady na warzywa.
Tak mało osób o tym myśli. Zawsze jest to dokładane na koniec a ja z uporem maniaka powtarzam: „Funkcja przede wszystkim. Funkcja!”
Dlatego przed projektem kuchni zastanów się gdzie co będziesz trzymać. Gdzie mikser, gdzie czajnik, gdzie herbaty i gdzie warzywa.
Do serca powinny to sobie wziąć szczególnie osoby, które warzy używają w swojej diecie sporo.
Niemniej zdecydowanie lepiej jest gdy nie są one gdzieś rzucone w reklamówkach, w spiżarce jeśli taka mamy, tylko ładnie, w czystych pojemnikach czekają na swoją kolej.
Tak wiem, właściciele niewielkich kuchni pewnie nie będą mogli sobie na to pozwolić, lub w okrojonym zakresie. Lecz warto na pewno pokombinować. Zresztą dla właścicieli małych mieszkań mam spora dawkę porad w tym ebooku zajmującym prawie 400 stron. Polecam.
Trzeci patent na funkcjonalną kuchnię – blat z otworem.
Panie, a po co to? A po to aby było wygodniej. Taki otwór możesz zrobić bezpośrednio w blacie, lub mieć wysuwaną deskę do krojenia (która zawsze się przyda), a pod taka deską, otworem kosz na śmieci.
Łatwo, bez problemu, szybko i przede wszystkim czysto. Raz dwa i śmieci nie ma 🙂😎
I znów, jest to pomysł niedrogi a skuteczny!
Kolejny pomysł – wyjeżdżająca półka na sprzęt AGD.
Jest to przede wszystkim wygoda. Lecz nie tylko, ale o tym za chwilę.
Wygoda, ponieważ nie trzeba za każdym razem wyciągać robota kuchennego, sokowirówki czy tak jak to jest w moim przypadku sandwicza i tostera, które są przez moje dzieci często używane.
Wysuwasz taką półkę i używasz. Masz też dzięki temu dodatkowy blat.
A po skończonej pracy… myk zamykasz i posprzątane. Nie widać, ze dzieci tam zostawiły okruszki 😁, do momentu aż… Ty otworzysz tą szafkę. Niemniej, przez jakiś czas jesteś zdrowszy 🙂
A ten pomysł jest do właścicieli i dużych i małych kuchni.
Jeśli masz kuchnię niewielką i możesz zrobić meble tylko na jednej stronie, ale jeżeli jest na tyle głęboka, że możesz zrobić ją o 20 cm głębszą to proponuje nie marnować miejsca w pasie między meblami.
Przecież można zrobić tam zabudowę, z drzwiczkami przesuwanymi.
Dzięki temu masz naprawdę sporo miejsca na słoiki, przyprawy, noże, a nawet kubki etc.
Poza tym dolne szafki masz tez pogłębione. Nie na tyle aby trzeba było do nich nurkować, lecz na tyle aby były bardziej ustawne ☺
I znów nie jest to pomysł, który pochłonie jakieś duże pieniądze.
Szósty punkt to idealny pomysł dla osób z małymi kuchniami.
Wykorzystuj każde możliwe miejsce, nawet fronty szafek.
Tak, tam naprawdę sporo pomieścisz pokrywek, desek do krojenia, blach, czy też ściereczek.
Ważne jednak aby o tym pomyśleć wcześniej. Jeśli chcesz wieszać tam pokrywki, to warto wzmocnić front dodatkowym zawiasem.
Następny, już siódmy patent na funkcjonalną kuchnię to pionowe miejsce na chochle, łyżki drewniane, noże etc.
Jest to o tyle ważne, że tego „sprzętu” mamy sporo, więc może zajmować dużo szuflad. A tak są łatwiej dostępne, bardziej poukładane i estetyczniej. Wg mnie ma sens. Co o tym sądzicie?
Ósmy patent na funkcjonalną kuchnie to… szuflady w cokołach!
Świetny pomysł na dodatkowe miejsce z małym ale.
Z pewnością zmieścisz tam sporo dodatkowych rzeczy takich jak blachy do piekarnika, różne folie aluminiowe, papier do pieczenia, słoiki etc.
Niemniej, dla mnie aby to miało sens muszą być one wyższe. Ponieważ prowadnice swoje kosztują i nie ma sensu ( i w sumie technicznych możliwości zrobić je dla kilku centymetrowej szuflady).
Lecz jeśli Ty będziesz mieć blat na wyższej wysokości np. 92-95 cm to warto to rozpatrzeć.
Przedostatni pomysł to zagospodarowanie szafki narożnej.
Tak wiem, są do tego odpowiednie systemy jak magic corner, czy tzw. nerka. Oczywiście warto to rozpatrzeć, lecz mam jeszcze jedna propozycję.
Coraz więcej „produkujemy” śmieci i coraz chętniej na szczęście je segregujemy.
Lecz gdzie to wszystko trzymać?
A co by było gdybyśmy właśnie taką szafkę na to wykorzystali?
Są super systemy do szafek narożnych przygotowanych właśnie do segregacji śmieci. Warto się nad tym zastanowić, czy potrzebujesz więcej miejsca na np. garnki, czy mieć spokój z segregacją.
I ostatni już punkt na funkcjonalną kuchnię to, zamykane fronty kuchenne w całej kuchni.
Tzn. tak aby blat był niewidoczny.
Co to daje?
Dwie rzeczy. Jedno jest bardziej przejrzyście, dla niektórych ładniej. Na pewno bardziej elegancko może być jak nie widać blatów i ponastawianych tam sprzętów. A drugie? Szybkie robienie porządków 😎 Oczywiście żartuję z tym, lecz faktycznie gdy nas goście zaskoczą, a my may bałagan w kuchni, możemy sprytnie go ukryć zamykając takie fronty 🙂
Patentów w kuchni jest zdecydowanie więcej, dodatkowe pokazałem w poniższym odcinku, lecz jeśli nie wiesz który u Ciebie się sprawdzi to jeszcze raz zapraszam Cię na konsultacje do mnie, gdzie omówimy układ, praktyczne rozwiązania, kolory czy materiały.
Link do filmu, gdzie omawiam takie patenty: https://www.youtube.com/watch?v=23wr2KM52iU
Wygląd kuchni jest niezmiernie ważny, lecz zdecydowanie bardziej zalecam przemyślenie jej pod względem funkcjonalności, rozstawienia sprzętów, ustawienia trójkąta roboczego, ilości blatów, czy oświetlenia (o czym pisałem w tym ebooku). Dzięki takim „drobiazgom” będziesz zadowolona/zadowolony podczas jej użytkowania. Wygląd super, lecz gdy w parze idzie praktyczności to już jest ideał. I tego Wam życzę 🙂
Marek
P.S. Dla chcących dowiedzieć się więcej na temat aranżacji kuchni, domu, na temat kosztów i materiałów zapraszam do mnie na stronę mareksuchocki.pl Pamiętaj również, ze możesz skorzystać z konsultacji wnętrzarskich i porozmawiać ze mną na temat aranżacji Twojego „M”
Kurs Projektowanie kuchni
Ebook Jak urządzić kuchnię
Ebook Jak urządzić mieszkanie
Ebook Jak urządzić łazienkę
Kalkulator kosztów remontu łazienki