Funkcjonalna kuchnia

Funkcjonalna kuchnia, czyli jaka?

Aby kuchnia była naprawdę funkcjonalna, należy patrzeć na więcej aspektów niż tylko kolor 🙂

Ok, on o dziwo też jest ważny, niemniej mamy w sumie aż pięć bardzo ważnych spraw które musimy wziąć pod uwagę, jeśli kuchnia faktycznie ma być funkcjonalna.

Tylko wtedy gdy przemyślimy aranżacje pod tym kontem będziemy się cieszyć ze swojej kuchni, przez długie, długie lata.

A jakie to są aspekty?

Są to:

-zastosowane materiały

– Wyposażenie kuchni

-odpowiedni dobór kolorów

-Odpowiednie ułożenie w szafkach

– przemyślane instalacje i sprzęty AGD

I w tym artykule poruszę każdy z tych punktów, aby Twoja kuchnia była funkcjonalna, piękna i na lata. Lecz napisze też czego moim skromnym zdaniem lepiej nie robić, jeśli chcesz mieć kuchnię nie na rok, na dwa, a na naście lat 🙂

Funkcjonalna kuchnia

1 Odpowiednio zastosowane materiały do podstawa.

Mówię tu o frontach, blatach, pasie między meblami, lecz również uchwytach (lub ich brak), czy ozdobach (np. modnych teraz frezach).

I może poruszmy ten ostatni motyw, ponieważ widzę, że teraz frezy we frontach są wszechobecne.

Musze przyznać wyglądają pięknie, to fakt. Musze przyznać, że zastosowane w złym miejscu to utrapienie czyszczącego…😅 to drugi fakt i z pewnością przyznam, że można je stosować, lecz z głową, albo inaczej. Na wysokości głowy 😉

Może nie tylko. Lecz na pewno takie ryfle, ostre wżery będą koszmarem pod płytą grzewczą, pod blatem roboczym gdzie przygotowujemy posiłki.

Ja wiem, że jesteś ostrożny/ ostrożna. Lecz wiem też, że jak coś się tam wyleje, nie daj Boże przyklei, to będzie spory problem to wyczyścić. Dlatego, jeśli musisz mieć te frezy, to spoko. Lecz pomyśl, czy nie dać ich na wysokiej zabudowie, lub na górnych szafkach. #lubieto 😉

Kolejna sprawa gdy mówimy o odpowiednich materiałach. Pamiętaj, że to co najdroższe nie zawsze jest najlepsze.

Nie mówię już tu o np. marmurze, bo wiemy, że lepiej go nie stosować na blat, lecz są też piękne blaty akrylowe.

Można z nimi robić cuda, np. może być z tego materiału noga schodząca w dół, czy zintegrowany zlew i to wszystko bez łączeń! 😱

Brzmi pięknie  i jak pięknie ten blat się rysuje… A i odkształcić się może. #najgorzej

No tak, skoro są to składniki naturalne, połączone z żywicą akrylową i kształtowane jest to pod wpływem temperatury, to nie dziwmy się, że bardzo gorący garnek, może zniekształcić ten blat, lub że można go zarysować. W końcu jest on plastyczny.

A kosztuje mniej więcej tyle samo co granit… Wybór dla mnie jest prosty.

Fronty? W dzisiejszych czasach większość frontów jest ok. No może znów, to co drogie nie znaczy, że idealne. Drewno -cudowne, nie tanie i zniszczyć się może.

Nie zrozumcie mnie źle. Drewno jest super, lecz trzeba o nie szczególnie dbać.

Fronty takie są ciężkie, więc powinniśmy mieć specjalne zawiasy, lub zastosować dodatkowe.

Blat drewniany… może być strasznie porysowany jeśli nie będziesz stosować desek do krojenia. Nomen omen drewnianych. A  i nie wolno zapomnieć o olejowaniu takiego blatu 😉

Lecz blat drewnopodobny np. z laminatu, jak dla mnie ma wiele plusów. Jest niedrogi, idioto odporny, ciężko go zniszczyć #najlepiej.

Ale niestety można i jest wtedy nie do odratowania. Fakt, lecz zapłacisz za niego ułamek kwoty blatu z kamienia. Więc jeśli wiesz, że nie będzie dla Ciebie problemem wymienić taki blat za około 10 lat, to wg mnie nic nie stoi na przeszkodzie aby go zastosować (no chyba, że chcesz zlew podwieszany, lecz to już temat na osobny artykuł).

Pas między meblami? Mamy wiele dobrych rozwiązań, aby był on praktyczny.

Kamień, spiek- super, ale drogo. Niemniej super 🙂

Płyta meblowa. – Wiele plusów. Łatwo się myje, lecz nie można dawać bezpośrednio za płyta gazową.

Płytki – stare, ale jare 😅 Wg mnie super rozwiązanie, tym bardziej jak zastosujesz duży format i będzie mało fug. A jeśli jest już ich sporo, to warto dać fugę epoxydową.

Lacobel -łatwe w czyszczeniu. Średnia cena, dużo kolorów, ale trzeba przyznać, że aktualnie mniej cieszy się wzięciem 

Wszystkie te materiały gdy zastosujesz (a płytę meblową zabezpieczysz przed ogniem), to będziesz się cieszyć przez wiele lat z praktycznej kuchni. A o to nam chodzi 😁

2 Funkcjonalna kuchnia -wyposażenie kuchni

Zrobiłem w swoim życiu pewnie około 1000 projektów i wiem, że ten punkt jest najbardziej niedoceniany w kuchni. Dlaczego? Ze względu na finanse niestety. #smutno

Tak to już jest, że kuchnie wykonujemy już na sam koniec remontu, czy budowy. A wyposażenie jest jeszcze dalej  Dla niektórych jest to zbytek, na który nie chcą (lub nie mogą) już wydać pieniędzy.

Lecz my dzisiaj mówimy o funkcjonalnej kuchni, dlatego planując budżet na kuchnię, powinniśmy wziąć to pod uwagę. Powinniśmy zabezpieczyć fundusze na chociażby podstawowe wyposażenie.

A co to jest to podstawowe wyposażenie i dlaczego jest takie ważne?

Dla mnie przede wszystkim wyposażenie szuflad, takie jak segregator na plastikowe pojemniki i pokrywki do nich (kto ma wszystkie zatyczki do swoich pojemników niech pierwszy rzuci kamień 🪨). Jest to strasznie przydatne. Inaczej te pojemniki nam się walają niesamowicie po szafkach, czy szufladach.

Dwa, segregator na sztućce, chochelki, drewniane łyżki, wyciskacze etc.

Jak wyżej, bez tego wiecznie jest bałagan.

Trzy, zagospodarowanie szafki narożnej. Czy to tzw Magic cornerem, czy Le Manse. Ok nie jest to must have, lecz bardzo, bardzo ułatwia życie.

I jeśli masz na to miejsce to warto swoją kuchnie wyposażyć w wysuwane cargo. Po pierwsze będzie to niezła spiżarka, gdzie pomieścisz naprawdę spoooro zapasów. Po drugie za jednym pociągnięciem masz wszystko pod ręką 

I ostatnia drobna sprawa, lecz warta niewielkiego wydatku, to maty do szafek i szuflad. Maty które wygłuszają, lecz sprawiają też, że naczynia, produkty w nich się nie ślizgają.

Oczywiście jest jeszcze bardzo dużo systemów i segregatorów którymi możemy doposażyć kuchnię. Ja wypisałem wg mnie te najważniejsze.

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię

3 Odpowiedni dobór kolorów a funkcjonalna kuchnia.

No co żeś to znowu chłopie wymyślił? Kolory to wygląd, a nie funkcja.

Tak… tak można powiedzieć jak ktoś nie miał czarnej kuchni a jeszcze na wysoki połysk.

Czarna, grafitowa itp. Niestety widać na niej wszystko. I zarysowania i kurz i po prostu brud. Pięknie może wyglądać, lecz sporo też się przy niej można napracować.

To jakie kolory warto?

Na pewno wszystkie drewnopodobne będą ok, jasne, pastele, o dziwo biały (w macie, satynie)- ok, widać bardziej niż na drewnopodobnym, lecz nie tak jak na czarnym.

Dodatkowo kolory zielone, niebieskie, różowe (tak, tak takie też się kuchnie robi), będą ok pod warunkiem, że nie będą to bardzo ciemne kolory.

Gdy będziecie w studio kuchennym, poproście o próbkę i po prostu umarzcie to np. ketchupem 😉 Sprawdźcie jak bardzo to widać i jak łatwo się to zmywa.

4 Odpowiednie ułożenie w szafkach

Funkcjonalna kuchnia bez tego nie może się obejść.

Jest coś takiego jak trójkąt roboczy, jak strefy kuchenne etc (wszystko na ten temat wspomniałem w moim ebooku).

Tak takie coś jak trójkąt roboczy i stresy istnieje, lecz istnieje też coś takiego jak praktyka i doświadczenie. I absolutnie to bym postawił na pierwszym miejscu.

Ty najlepiej wiesz co potrzebujesz pod ręką podczas przygotowywania posiłków. Co powinieneś mieć przy płycie grzewczej, piekarniku, czy przy blacie roboczym.

Pamiętaj o swojej praktyce, lecz ja dodam swoje trzy grosze które zazwyczaj się sprawdzają.

Przy płycie grzewczej warto mieć:

– Przyprawy

– Oliwy, octy, różne sosy

– Garnki i patelnie

 – I o dziwo ręczniki kuchenne 😉

Przy blacie roboczym

– sztućce

– deski do krojenia

 – naczynia

– Akcesoria typu wałek, wyciskarka, blender etc

W sumie w kuchni mamy aż pięć stref roboczych, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Zachęcam ponownie do mojego ebooka, gdzie tam to jest opisane i zilustrowane)

5 Końcowy punkt, lecz nie mniej ważny.

Funkcjonalna kuchnia nie może się obyć bez idealnie zaplanowanego oświetlenia, oraz dobrze dobranego sprzętu AGD.

A co to oznacza dobrze dobrany sprzęt AGD?

Przewrotnie powiem, nie za drogi 😉 #nowkońcu

Tak. Dlaczego? Ponieważ mam wrażenie, że My chcemy kupować najlepszy sprzęt jaki istnieje aktualnie na rynku, z jak największą ilością możliwości.

Piekarnik- Must have, grill, rożen, gotowanie na parze, odmrażanie etc… a później nie korzystamy z połowy funkcji.

Podobnie przy zmywarce, a nawet płycie grzewczej.

A po co? Zastanów się co będziesz faktycznie używać, co do tej pory Ci się sprawdza, lub czego brakuje.

W przeciwnym razie taki sprzęt może być skomplikowany, problematyczny w obsłudze, a Ty nie będziesz zadowolony, zadowolona.

Oświetlenie.

Gdy projektuję kuchnie jest to dla mnie jedno z najważniejszych aspektów. Bo najbardziej się wkurzam, gdy jestem w kuchni a tam jest półmrok. No jak tu można nazwać taką kuchnię, kuchnią funkcjonalną?

Powinniśmy mieć tak rozstawione oświetlenie, aby blat roboczy był cały czas  dobrze oświetlony. Aby nie rzucać cienia na blat swoją osobą. Aby było tak, że jak Ci spadnie soczewka na podłogę to ją znajdziesz. Ok, wiem soczewki nie jemy, lecz jest to dobry test 😉

Kolejna sprawa, gniazdka.

Musi być ich odpowiednia ilość. Czyli powinieneś się zastanowić, a najlepiej rozrysować (jak to zrobić pokazuję w swoim ebooku jak urządzić mieszkanie) funkcję. Ustawienie sprzętów drobnych i większych AGD. Zaplanowanie miejsca roboczego.

Jak już to będzie rozrysowane, to wiadomo wtedy gdzie dać takie gniazdka. Gdzie będzie stał czajnik, robot kuchenny, termomix, gdzie będziesz blendować, czy miksować.

Jak to będzie zrobione to masz pewność, że gniazdek Ci nie zabraknie.

Taki mały TIP. Zastanów się, czy oprócz spraw kuchennych nie potrzebujesz gniazdek do innych rzeczy. Ja np. często na blacie w kuchni ładuje telefony 😉

Obiecałem, że napisze też czego bym nie robił. Nad czym bym się głęboko zastanowił urządzając kuchnię na lata.

Na pewno nie jestem zwolennikiem kuchni bez uchwytowej. Dlaczego?

Znowu- ładnie to wygląda, ok, lecz paznokcie Panie mogą sobie połamać przy otwieraniu zmywarki, czy zamrażarki.

Dwa- kuchnia czarna na wysoki połysk. Wspomniałem o tym powyżej. Ogólnie wysoki połysk nie jest zbyt szczęśliwy.

Tynk, lub cegła w pasie między meblami. Wygląda pięknie, lecz trzeba dbać i impregnować. Niestety istnieje spore ryzyko że to pobrudzisz i nie wyczyścisz.

Blat drewniany  – jak wyżej. Niestety bardzo pracochłonny

Piekarnika na wysokości jeśli mam małą kuchnie i brakuje mi blatu roboczego. Wolałbym się od czasu do czasu schylać, niż mieć mało miejsca na blacie.

Co bym zrobił i na co postawił aby mieć funkcjonalną kuchnię napisałem powyżej. Dodać jeszcze musze z kronikarskiego obowiązku, że nie musisz się na tym znać, ja się znam, a Ty możesz ze mną zawsze porozmawiać na konsultacjach wnętrzarskich 🙂

Tam możemy dobrać odpowiednie ustawienie sprzętów, odpowiednie materiały i kolory. Oczywiście porozmawiać możemy nie tylko na temat kuchni. Salon, łazienka i reszta pomieszczeń – nie ma sprawy.

Kuchnia to serce domu, odpowiednie jej urządzenie, zaplanowanie jest bardzo ważne.

Większość z nas urządza ją raz na kilkanaście lat, dlatego warto postawić na sprawdzone rozwiązania, materiały i ustawienia.

Pisz śmiało w komentarzu, co byś jeszcze dodał to tej listy i zapraszam Cię na konsultacje wnętrzarskie do mnie, lub do zapoznania się z moimi ebookami.

Marek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *