remont łazienki -koszty

Koszty remontu łazienki – ile kosztuje remont łazienki w 2023 roku

Inflacja na wszystkim odcisnęła swoje piętno, a ja coś nie bardzo wierzę w zapewnienia o 17% inflacji, dlatego zdecydowałem się samu to sprawdzić i dokładnie policzyć.

Policzyć ile kosztuje remont łazienki w 2023 roku, po tych wszystkich podwyżkach. Do wyliczeń wziąłem realną łazienkę faktycznie remontowaną o wymiarach 211cm x 248 cm, czyli średniej wielkości. Nie jest to mała łazienka, lecz nie olbrzymia. Pod spodem widać rzut z aranżacją, oraz wizualizacje.

Wynika to zazwyczaj z tego, że inwestorzy, nie wiedzą po prostu jak dużo jest nieraz drobnych rzeczy, których nie widać, a które mogą znacznie podnieść całkowity koszt. Dlatego ten kalkulator od razu sam podpowiada, co jeszcze musisz dokupić, przy wyborze danej opcji. Automatycznie rozwija kolejne pozycje, a ukrywa inne, których nie będziesz potrzebował. Dzięki temu nigdy nie będzie zaskoczenia,  że to aż tyle kosztuje 🙂

ile kosztuje remont łazienki w 2023 roku
ile kosztuje remont łazienki w 2023 roku

Koszt remontu łazienki w 2023 roku – płytki

Muszę jeszcze zaznaczyć, że akurat w tym przypadku łazienka była w stanie deweloperskim, niemniej trzeba było trochę dostosować instalacje, pod naszą aranżację.

Lecz i tak ubyło nam sporo pracy i wydatków które musielibyśmy ponieść, gdyby było to mieszkanie z rynku wtórnego. Wtedy albo sami musimy zakasać rękawy i zrobić czystki, albo… zapłacić fachowcowi.

Ile i jakie płytki potrzebujemy?

Najwięcej mamy płytek w formacje 60 x 120 jasnych, marmuro-podobnych, czyli tak popularnych aktualnie – koszt za m2 to 170 zł i uwierzcie, nie jest to drogo  Potrzebujemy ich 16,7 m2 co daje nam sumę 2839 zł

Na podłodze mamy płytki drewnopodobne o wymiarze 20×120 które kosztują 110 zł za m2 (można ciut taniej, podobne kupić, ale i sporo drożej). Klient nie zdecydował się położyć płytek pod brodzikiem, więc potrzebowaliśmy ich tylko 3 m2 x 110 = 330 zł

Mamy jeszcze czarną płytkę w dwóch miejscach w formacie 60×60 i potrzebujemy jej 6,8 m2 x 180 zł = 1224 zł

Podsumowując za płytki zapłacimy: 4393 zł + 10% płytek na zapas = 4832,3 zł

Oczywiście to nie są najtańsze płytki, ale rzekłbym w takiej średniej cenie. Można wydać niestety dużo, dużo więcej.

Płytki, płytkami, ale jeszcze trzeba je położyć.

Sam koszt kładzenia płytek nie jest małym wydatkiem. Płytki mają wymiar 60 x120 cm a ich położenie może wynosić od 150 do 200 zł za m2, w zależności od lokalizacji, oraz od tego czy jest to gres, czy płytka ceramiczna (przy tym formacje, zapewne będzie to gres). Ja przyjmuję, że naszemu fachowcowi zapłacimy za położenie płytek 150 zł za m2. Czyli poniesiemy koszt 3975 zł (wraz z podłogą).

Do położenia płytek potrzebujemy zakupić klej. Przy tak dużych płytkach potrzebny jest klej elastyczny.

Klej Sopro nr 1. jego zużycie to 6 kg na m2 (uśrednione). Potrzebujemy minimum 7 worków * 60 zł = 420 zł (teoretycznie 6 worków powinno wystarczyć, lecz znam życie. Nie wystarczy)

Koszty kafelkowania łazienki i chemii budowlanej to: 5105 zł

ile kosztuje remont łazienki w 2023 roku
ile kosztuje remont łazienki w 2023 roku

Ile kosztuje remont łazienki -wyposażenie

Do wyposażenia tej łazienki potrzebujemy:

Kolumnę prysznicową – 2787 zł

Drzwi wnękowe do prysznica – 2587 zł

Brodzik  160×100 kompozyt – 2246 zł

Zestaw WC, czyli miska wisząca z deską  – 849 zł (promocja)

stelaż podtynkowy z przyciskiem – 989 zł

Szafka nad zabudową stelaża (wykonanie stolarskie) – 1900 zł

Lustro okrągłe – 325 zł

Bateria umywalkowa – 894 zł

Umywalka – 1063 zł

Szafka pod umywalką – 2449 zł

Zabudowa wnęki (wykonanie stolarskie) – 2900 zł

Razem nam to daje: 17989 zł!

Jak widać, nie najtaniej. Mocno koszt podniósł się ze względu na meble lakierowane, ale również kabinę prysznicową, dużą bo aż 160 cm

No i bym zapomniał 🙈 oświetlenie…

Mamy tam dwie lampy wiszące po 750 zł i dwie na sufitowe po 390 zł.

Razem: 2280 zł

ile kosztuje remont łazienki w 2023 roku

 

Lecz to nie są wszystkie koszty remontu łazienki. Musimy doliczyć koszty oświetlenia, drzwi, koszty białego montażu, przeróbki instalacji elektrycznej, oraz dodatków do łazienki.

Koszt białego montażu:

–koszt montażu WC – 170 zł

-koszt montażu stelaża podtynkowego – 200 zł

–Koszt montażu szafki z umywalką – 300 zł

-Koszt montażu kabiny prysznicowej w łazience – 450 zł

-Koszt montażu baterii prysznicowej – 200 zł

-koszt montażu lustra – 200 zł

Razem biały montaż wyniósł: 1520 zł

Pozostałe koszty remontu łazienki:

Niestety to nie koniec. Łazienkę trzeba zamknąć, więc potrzebne są drzwi, ościeżnica, klamka. Liczę skromnie, że na to wydamy 1300 zł. Potrzebujemy jeszcze uchwyty na ręczniki, na papier toaletowy, szczotkę do WC, półkę pod prysznic etc. Niby drobne sprawy, lecz zakupić trzeba. Jest w tym przypadku duży rozrzut cenowy, ja przyjmuję, że zapłacimy za to 400 zł.

Fachowiec musi pomalować sufit, więc potrzebna będzie farba, taśma malarska i grunt. Kolejne 350 zł wraz z usługą.

Do tego takie drobne rzeczy jak gniazdka, włączniki, montaż tego i przeróbki instalacji to kolejny wydatek – 750 zł.

Czy to wszystko? No nie. Gdzieś musimy wyrzucić gruz i inne śmieci – worek na tego typu odpady kosztuje na Śląsku 300 zł

Razem na „drobne” wydatki wyszło 3100 zł

Ile kosztuje remont łazienki w 2023 roku

Średni koszt remontu łazienki w 2023 roku wyniósł 34826.3 zł i to przy założeniu, że łazienka jest w stanie deweloperskim i nie trzeba jej do takiego stanu doprowadzać. W przeciwnym razie na pewno więcej wydalibyśmy na pracę fachowca.

Jak wspomniałem, jeśli chcesz dokładnie poznać ile wyniesie koszt twojej łazienki, to polecam zakupić ten kalkulator, a jeżeli planujesz remont łazienki, to może zainteresuje Cię ebook: Jak urządzić łazienkę.

Czy mogło być taniej?

Tak, prawdę mówiąc niewiele, lecz można by było zaoszczędzić. Z pewnością moglibyśmy wybrać tańsze płytki, wyposażenie, czy oświetlenie. Na samych drzwiach również 300 zł można by było urwać, lecz akurat w tym przypadku uważam, że nie warto.

Niestety mogło by być również zdecydowanie drożej, wystarczyło by, że dojdą przeróbki instalacji, lub np. mozaika do położenia. Ogólnie usługi remontowe teraz są w cenie, przy tym wyliczeniu nie wyszło jednak tak dużo.

Koszt podałem na aglomerację śląską, w Warszawie i okolicy, z pewnością będzie drożej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *