10 błędów w aranżacji kuchni

Błędy w aranżacji kuchni są bardzo bolesne, nie wybaczają i na co dzień Ci mówią, że coś poszło nie tak. Kuchnia jest pomieszczeniem do którego przykładamy szczególnie dużą rolę, wydajemy na nią dużo pieniędzy, poświęcamy jej dużo czasu w trakcie projektowania całego domu. Jest to oczywiste, ponieważ kuchnia musi być nie tylko ładna, ale i funkcjonalna i należy ją dostosować do swoich upodobań i do swojej osoby. Dlatego warto wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę. Warto również omówić ze mną Twoje wątpliwości na temat urządzania mieszkania. Dlatego zapraszam Cię na konsultacje wnętrzarskie. 

1) Pierwszy błąd w aranżacji kuchni

Złe wymiary. W trakcie projektowania kuchni, musimy koniecznie zwrócić uwagę, na ten aspekt. Jest to błąd w aranżacji często powtarzany i bardzo bolesny. Wysokość blatów musimy dostosować do swojego wzrostu. Zazwyczaj montujemy go 90 do 100 cm od podłogi. Blat kuchenny musi mieć przynajmniej 200 cm, abyśmy mieli gdzie przygotowywać posiłki, oraz trzymać drobny sprzęt AGD. Takiego sprzętu mamy coraz więcej i musi się znaleźć na nie miejsce. Nie mówię tu tylko o czajniku, blenderze, czy ekspresie do kawy, ale coraz częstszym grillu elektrycznym, czy o termomiksie.

Kolejna kwestia związana z wymiarami, to wysokość górnych szafek i ich odległość od blatu kuchennego. Jeżeli chodzi o wysokość górnych szafek, to mamy tu większą swobodę. Coraz częściej, szczególnie w niewielkich kuchniach, montujemy je pod sam sufit. Ok, ale zobaczmy czy damy radę swobodnie wyciągnąć coś z górnych szafek, a przede wszystkim, czy bez problemu przy szafkach poziomych złapiemy za uchwyt i zamkniemy front szafki.

jak wysoko wiesza się górne szafki od blatu? Sam blat kuchenny dostosowujemy do swojej wysokości. Tak jak wspomniałem, zazwyczaj jest to od 90 do 100 cm, a  dół, spód szafek górnych montuje się 55 – 60 cm nad nim. Musimy jednak zwrócić uwagę na to czy mamy płytę grzewczą gazową, czy indukcyjną, ponieważ tu na różnych wysokościach wieszamy okapy kuchenne, a jeżeli chcemy mieć szafki zrównane z okapem, to musimy się dostosować.

Dokładnie jak zaprojektować kuchnie i zasady w aranżacji kuchni opisałem w moim ebooku o urządzaniu kuchni.

2) Drugi błąd w aranżacji kuchni

Błąd ten niestety również się zdarza, to płyta grzewcza, lub piekarnik w rogu mebli. Super… a teraz trzeba postawić większy garnek, lub szybko wyciągnąć coś z piekarnika gorącego. Nie wspomnę o tym, że czasem coś wykipi i zaleje nam blat kuchenny, a w tym przypadku również ścianę, czy meble. Nie róbcie tego, nie warto, mimo, że wydaje się Wam, że dzięki takiemu zabiegowi będziecie mieli mniej poszatkowany blat, czy więcej miejsca na nim.

3) Trzeci błąd w aranżacji kuchni

Zbyt mała odległość zlewu od płyty grzewczej. Nie wiem czym ten błąd jest spowodowany, może jak powyżej ludzie uważają, że dzięki temu „zyskają” więcej miejsca na blacie. Niestety jest to złudne wrażenie. Musimy mieć przynajmniej 40 cm przerwy między tymi urządzeniami, aby w każdym momencie móc odstawić gorący garnek, czy brudne naczynie które zaraz umyjemy. Oczywiście lepiej gdyby było więcej miejsca niż te 40 cm, lecz jak się nie ma co się lubi… Przy tym punkcie warto zwrócić uwagę na jeszcze jedna ważną kwestię przy projektowaniu kuchni. Idealnie było by, gdyby zlew i płyta grzewcza, była na tym samym blacie, a nie na przeciwległych ścianach. Lepiej przenosić gorący garnek nad blatem, niż nad podłogą.

4) Czwarty błąd w aranżacji kuchni to brak stref

Strefy w kuchni są bardzo istotne, dzięki nimi kuchnia jest bardziej funkcjonalna, praktyczna i poruszamy się po niej sprawnie. Dużym błędem w aranżacji kuchni, jest nie dbanie o nie, nie myśleniem w trakcie projektowania, co gdzie ma stanąć. Wiele osób stawia dany sprzęt gdzie ma na nie miejsce, lub gdzie ma już przygotowane instalacje, czy to wodne, czy elektryczne. Z całą pewnością, dużo lepiej jest przerobić w trakcie remontu gniazdko, niż męczyć się później, ze źle ustawioną lodówką. 

W takim razie, urządzając kuchnię, musimy zadbać o strefę: mokrą, strefę do przygotowywania posiłków, do chowania pokarmów, do gotowania i pieczenia, oraz musimy pamiętać o strefie w której będziemy przetrzymywali naczynia. Te pięć stref kuchennych gdy są dobrze rozplanowane, na pewno ułatwią nam życie.

5) Piąty błąd który się niestety zdarza, to źle zaprojektowane oświetlenie kuchenne

Nie ma tutaj zmiłuj. Nie ważne, jak dobrze masz strefy przygotowane, jak piękne i nowoczesne są jej fronty, jak dużo masz blatu w kuchni. Jeżeli masz źle zaprojektowane oświetlenie, to będziesz się męczył w trakcie prac w kuchni. Jak masz tylko jedną lampę u góry na suficie to możesz świecić, ale oczami ze wstydu. Należy zadbać aby takie światło główne było, lecz oprócz tego, musisz mieć światło kierunkowe, które dobrze oświetli newralgiczne miejsca w kuchni, jak blat, stół, czy barek kuchenny. Poza tym dobrze też pomyśleć o świetle nastrojowym. Jeżeli masz kuchnie otwartą na salon, lub masz stół przy którym często jesz posiłki, to należy pomyśleć o takim oświetleniu, aby w przyjemnym otoczeniu móc spożywać kolację. O oświetleniu napisałem osobny ebook, który dostaniesz gratis przy zakupie ebooka o urządzaniu kuchni.

6) Szósty błąd w aranżacji kuchni to źle rozplanowane gniazdka

W sumie, to w ogólne nie musisz się o to martwić, jak lubisz przedłużacze. Jak nie przeszkadzają Ci wiszące kable, to ten punkt możesz pominąć. Ale gdybyś tak jednak wolał wszystko mieć na swoim miejscu, to przed przystąpieniem do remontu, usiądź z kartką i wypisz ile jakiego sprzętu będziesz używał w kuchni. Chodzi tutaj o małe i duże AGD, o te zamontowane na stałe i chowane w szafkach. Pomyśl, czy czasem przy stole nie lubisz pracować przy komputerze. Jeżeli tak, to dodaj w tym celu gniazdko. Pomyśl, gdzie będziesz mieć strefę przygotowywania posiłków i daj tam przynajmniej dwa gniazdka nad blatem.

7) Siódmy błąd w aranżacji kuchni może być naprawdę bolesny

Zdarza się on czasem gdy nie myślimy o przyszłości. Jesteś singlem, czy nie masz dzieci i to co teraz projektujesz uważasz za idealne rozwiązanie. I może tak jest, na dzień dzisiejszy. Lecz jak to w życiu bywa, czasem wszystko obraca się o 180 stopni i okazuje się, że to co było kiedyś super, teraz w połowie nam nie wystarcza. Częstym błędem w aranżacji kuchni, zwłaszcza u ludzi młodych jest zbyt mała ilość miejsca do przechowywania.

Ja wiem, że półki otwarte są ładne, można tak ciekawie wyeksponować kubki, czy słoiki z IKEA, gorzej jest gdy pojawi się dziecko i musisz wyeksponować słoiczki z zupami, czy mleko w proszku, bo w szafkach nie masz już na to miejsca. Pojawia się druga osoba, albo kolejne i brakuje już miejsca na naczynia. I co wtedy? Nowa kuchnia? Szkoda trochę pieniędzy, więc lepiej o tym pomyśleć i nie dawać dziesięciu półek na których pokażesz wszystkie przyprawy świata.

8) Ósmy błąd w aranżacji kuchni to podążanie za modą

Oczywiście, jestem jak najbardziej za tym aby wszystkie nasze pomieszczenia, nie tylko kuchnia, były zaprojektowane zgodnie z aktualnymi trendami. Niemniej to, że teraz cegła pojawia się w co drugim domu, nie oznacza, że u Ciebie też musi być w kuchni w pasie między meblami. To że idziemy w kierunku stylu klasycznego, czy loftowego nie oznacza, że musimy to ze sobą łączyć i dodać jeszcze industrialne lampy do tego. Najważniejsze, abyśmy się w takiej kuchni dobrze czuli, a jak będziesz robić tylko tak, aby było modnie, trendy, to po pierwsze obawiam się, że będzie nijak, po drugie, za rok w ogóle nie będzie to modne, a po trzecie i najważniejsze, będziesz się w tym pomieszczeniu źle czuć. Każde wnętrze, nie tylko kuchnie projektujemy tak aby dopasować je do siebie i swojego stylu, a nie odwrotnie! 

9) Dziewiąty błąd w aranżacji kuchni, to zła wentylacja

Teoretycznie wystarczy gdy masz komin wentylacyjny i okap z filtrami. I tyle w teorii. W praktyce to wcale nie działa. Szczególnie gdy masz kuchnie otwartą na salon, co w dzisiejszych czasach jest bardzo powszechne, musisz zadbać o dobrą wentylację, lub wyproszenie gości i rodziny z domu przy smażeniu ryby. Najlepiej gdy okap kuchenny jest dobrej jakości, czyli taki który już przy niewielkiej mocy, potrafi mocno wyciągnąć wszelką parę i zapachy. Super by było gdyby był on bezpośrednio podłączony do komina. A najlepiej gdybyśmy jeszcze w domu mieli rekuperację. Wtedy nie gwarantuję, że nie przypalisz jedzenia, ale że będzie to najmniej odczuwalne dla domowników.

10) Dziesiąty błąd w aranżacji kuchni to zbyt duże odległości sprzętów względem siebie.

Tak jak musimy zadbać o odpowiednie strefy, tak i o to aby nie były zbyt małe odległości zlewu od płyty. Musimy przy projektowaniu wziąć pod uwagę aby te odległości nie były zbyt duże. Szczególnie w domach może powstać ten problem, gdy mamy jedno duże pomieszczenie przeznaczone tylko na kuchnię. Gotowanie może być frajdą, lecz nie wtedy gdy robisz po kuchni wiele kilometrów, aby wziąć coś z lodówki, lub  jakiś produkt do spiżarki.

Jak już masz zaprojektowaną kuchnię, to zapoznaj się z ebookiem jak urządzić łazienkę.

Niestety zdarza się popełnić błędy przy aranżacji kuchni, dlatego zawsze warto przed pójściem do sklepu, czy zakładu stolarskiego usiąść na spokojnie, rozrysować swoje pomieszczenie i przemyśleć, jak dla nas najmądrzej będzie urządzić kuchnię. Lepiej zmarnować kilka godzin i dużo kartek, niż męczyć się ze źle zaprojektowaną kuchnią przez wiele lat. I warto też umówić się ze mną na spotkanie i w spokoju omówić pomysły na aranżacje kuchni, czy całego mieszkania. Tu są dostępne godziny na konsultacje wnętrzarskie.

Dzięki za lekturę,

Marek