Aranżacja małego mieszkania nie jest prosta!

Aranżacja małego mieszkania nie jest prosta. Dobra wiadomość, że możliwa i to ze świetnym efektem.

Tak naprawdę wszystko zależy od dokładnej powierzchni lokalu, jego układu, oraz wysokości. W tym artykule powiem wam na co zwrócić uwagę podczas takiej aranżacji, na jakie problemy możecie się napotkać, oraz jakich błędów się wystrzegać.

Zobaczycie też kilka przykładów niewielki mieszkań, a urządzonych wg mnie z pomysłem, a wręcz z fantazją 🙂

Jeżeli masz mieszkanie 38 m2 to musi się w nim znaleźć podobna ilość urządzeń i mebli jak w mieszkaniu 70 m2. Będziemy mieli jeden czy dwa pokoje mniej, ale chcemy w nim żyć tak samo wygodnie jak w większych mieszkaniach. Ja powiem przewrotnie, małe mieszkanie w bloku można urządzić ciekawiej i z lepszym klimatem, niż niejeden duży apartament.

Od czego zacząć projektowanie kawalerki, czy M3?

Jak to zwykle bywa, od kartki i ołówka. Ale nie mówię tu aby od razu rysować rzut mieszkania i nanosić różne meble na niego, lecz od spisania rzeczy które muszą być w tym naszym niewielkim mieszkaniu, aby było ładnie i funkcjonalnie. Zadajcie sobie pytania, jak widzicie Wasz przyszły lokal, jakie na co dzień macie zwyczaje (gdzie trzymacie ulubione czasopisma, chowacie klucze po przyjściu do domu, pracujecie przy komputerze, trzymacie wiadro, mop i deskę do prasowania). Aby praktycznie  urządzić małe mieszkanie, musicie zadać sobie jak najwięcej pytań i szczerze na nie odpowiedzieć.

Przyjmijmy, że mieszkamy z jednym dzieckiem. To co potrzeba aby  było praktycznie i funkcjonalnie w małym mieszkaniu? Co potrzebujemy aby było wygodnie dla Was i dziecka? Jakie zastosować niestandardowe rozwiązania, aby pomieścić jak najwięcej gromadzących się rzeczy prze lata? I ostatecznie jaki klimat chcemy uzyskać w naszym małym mieszkaniu.

Zasady projektowania małych mieszkań

– jak jest możliwość to połącz, a nie dziel pomieszczenia

– spójny styl. Mówię tu o części otwartej, zazwyczaj kuchnia, pokój i hol. (łazienka może być „inna”

– nie przesadzaj z kolorami i materiałami. W takich lokalach umiar jest wskazany

– porządek i ład. Tak, akurat tu minimalizm w ilości rzeczy się przyda.

Jakich błędów należy się wystrzegać?

– zbyt mało przejścia między meblami, urządzeniami. Pamiętajcie, że oprócz osoby czasem trzeba przenieść jakiś mebel, lub chociażby siatki z zakupami. To ile potrzeba miejsca? Cóż wg książki 120 cm… ale no wiecie, to czasem jest luksus 😁 Jeśli jest 100 cm to tez jest ok, a jeśli mamy pewność że nie będziemy w danym miejscu przenosić większych rzeczy to i 60-80 cm będzie ok. Jeśli chcecie poznać bardzo dokładnie jakie przejścia powinny być w kuchni i jakich błędów się wystrzegać zerknijcie do mojego ebooka.

– za mało miejsca na krzesła przy stole. Taaaak! Liczymy rozmiar stołu, krzesła, ale… trzeba je jeszcze odsunąć. To ile liczyć należy? Po 60 cm przestrzeni na odsunięcie krzesła. (oczywiście plus stół)

– za mało punktów świetlnych. Wiem, że ludzie twierdzą iż na małe pomieszczenie jedna lampa wystarczy. Może i tak, lecz właśnie oświetleniem, możemy optycznie powiększyć mieszkanie, oraz zrobić ciekawy nastrój.

– punkt podobny do pierwszego. Zbyt wąskie przejścia. Lecz chodzi mi tu o stałe elementy które montujemy podczas remontu. Przykład: Kiedyś fachowcy zamontowali ościeznice do drzwi łazienkowych a dopiero później przyjechała wanna… jak się domyślacie, przez ten otwór nie przeszła, trzeba było rozmontowywać drzwi.

Na jakie problemy możecie się napotkać i jak im zaradzić?

-przede wszystkim sprawa oczywista. Za mało miejsca do przechowywania. Jak temu zaradzić?:

a) szafy do sufitu

b) sprytne rozwiązania jak np. te poniższe przykłady w łazience. (więcej o takich rozwiązaniach znajdziesz tutaj)

https://pl.pinterest.com/pin/620863498641510206/
https://pl.pinterest.com/pin/620863498641492424/

c) Schowki pod łóżkiem, w cokolikach kuchni, czy zabudowa pod sufitem w korytarzu. Każde możliwe miejsce warto wykorzystać

– za mała ilość gniazdek. Przez co są dodawane przedłużacza i niepotrzebny bałagan się tworzy

– za duża ilość rzeczy. Nie nie mówię tu o potrzebnych meblach, czy garnkach. Lecz niestety wiele osób ma tendencję do kupowania 20 szamponów, czy setnego kubka ☕️😁 Uwierz mi. Nie warto.

Zerknijcie na te poniższe przykłady niebanalnych mieszkań. Małe tez piękne, prawda 🙂

Mam nadzieję, że Ci pomogłem i rozjaśniłem w głowie, lecz jeśli nadal masz pytania pamiętaj, że zawsze możesz się ze mną spotkać i skonsultować swoje pomysły i rozterki.

Miłego dnia

Marek

Powyższe zdjęcia ze strony: aranzacjawnetrz.com.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *