Dobre oświetlenie w domu to podstawa

Jest kilka bardzo ważnych rzeczy, na które koniecznie musicie zwrócić uwagę, aby później się nie wkurzać, lub tym bardziej, mieć ciemno w pomieszczeniu… brrry!

Rodzaje oświetlenia

W większości pomieszczeń powinniśmy mieć trzy rodzaje oświetlania.

  • Światło główne
  • Światło dekoracyjne
  • Światło robocze

Światło główne, czyli takie które oświetli nam całe pomieszczenie, takie, które jak je włączymy to znajdziemy nawet soczewkę gdy nam spadnie  Oczywiście nie musi , a nawet nie powinno się robić w ten sposób aby wszystkie lampy zapalały się na raz, oślepiały nas i było w domu jak w Las Vegas.

Światło dekoracyjne. Niezmiernie istotne, jest to rodzaj światła traktowany kiedyś po macoszemu, lecz na szczęście od wielu lat wróciło do łaski i stanowi bardzo istotną sprawę w trakcie projektowania oświetlenia w mieszkaniu.

Światło dekoracyjne podkreśla nam w domu, meble, ściany, istotne elementy które chcemy uwypuklić, ale również jak sama nazwa wskazuje tworzy nastrój. Możemy to uzyskać dzięki paskom led schowanym pod meblami, we wnękach, sufitach, ale również dzięki dekoracyjnym żarówkom, kinkietom, czy lampie stojącej.

Światło robocze to taki rodzaj oświetlenia który spełnia swoją określoną rolę. Na przykład kinkiet nad lustrem, lub po bokach lustra w łazience. Oświetlenie blatów w kuchni, lampy nad biurkiem itd.

Projekt oświetlenia w kuchni

Czy dawać w kuchni światło główne? No właśnie tutaj niekoniecznie. Zazwyczaj te pomieszczenia nie są tak wielkie aby było ono konieczne. A może inaczej – odpowiednie zaplanowane światło nad blatem kuchennym, powinno w normalnej wielkości kuchni oświetlić nam całe pomieszczenie.

Planując oświetlenie w kuchni musimy pamiętać aby rozmieścić punkty świetlne na suficie tak, aby dobrze oświetlały nam cały blat kuchenny, miejsce robocze. Dzięki temu podczas gotowania będziemy mieli wystarczająco jasno i nad blatem i w całej kuchni. Takie lampy powiedzmy natynkowe należy umieścić jak najbliżej szafek górnych, zazwyczaj jest to 90 cm od ściany, ale… bardzo ważne aby zwrócić uwagę, czy fronty z szafek górnych nam się otworzą. Dlatego te 90 cm jest umowne, jest to uzależnione jak głębokie mamy szafki górne, jak mamy podzielone drzwiczki od nich i jak się otwierają. Przyjmując, że są to szafki pionowe o szerokości 45 cm a głębokości 30cm – 35 cm, czyli taki standard, z pewnością wspomniane 90 cm będzie odpowiednie.

Warto również zamontować pod spodem szafek wiszących dodatkowe podświetlenie blatu, które może też być traktowane wieczorem jako światło nastrojowe.

Jeżeli mamy wyspę, barek, czy półwysep, to nad blatem warto zamontować wiszące lampy, które automatycznie będą również dekoracją.

Ciekawym pomysłem, jest zamontowanie paska led pod cokolikiem kuchennym, wtedy mamy dodatkowe światło dekoracyjne. Minus tego rozwiązania, to test czystości podłogi.

Na ten temat napisałem osobny dział w moim ebooku Jak urządzić kuchnię. Bardzo szczegółowo opisałem i zaplanowanie oświetlenia i gniazdka. Powiem więcej, kupując ten ebook dostaniecie w gratisie osobny ebook, właśnie o planowaniu oświetlenia, a raczej instalacji elektrycznej. Na 100% się przyda!

Salon

Tak jak napisałem powyżej, powinniśmy mieć światło główne, które pozwoli nam na oświetlenie danego pomieszczenia. Tak w tym pomieszczeniu koniecznie je dajemy.

Nie oznacza to jednak, że w salonie mamy dać dwie lampy na suficie symetrycznie rozłożone i mamy sprawę załatwioną. Nie. Przecież oprócz tego, że ma być praktycznie to i ładnie wizualnie. Z pewnością w salonie mamy stolik kawowy przy sofie, powiedzmy, że również stół, a sam salon ma około 20 m2 w prostokącie 4m x 5m.

Koniecznie musimy dać górne oświetlenie tak aby oświetliło nam naszą sofę (ale nie tak aby świeciło nam w oczy) i nasz stolik kawowy. To możemy wykonać dzięki oprawom podtynkowym, czy lampie wiszącej nad stolikiem. Rodzaj lampy dobieramy do stylu w jakim mamy urządzone mieszkanie, wysokości pomieszczenia, budżetu, oraz ilości punktów świetlnych w danym wnętrzu.

Dzięki temu oświetleniu mamy oświetloną tą część salonu. Naprzeciw sofy często mamy telewizor, tam również przydało by się nam oświetlenie. Teoretycznie ktoś może spytać po co, lecz może to być miejsce gdzie kilkuletnie dziecko chętnie będzie się bawiło pod okiem rodzica przebywającego w salonie. Nie możemy go skazać na półmrok. W takim miejscu raczej nie damy lamp wiszących, lecz możemy dać oprawy natynkowe, typu tuba, plafon, lub w ostateczności lampę stojącą która oświetli nam ten kąt. Tak jak wyżej uzależnione jest to od całej aranżacji naszego domu.

Nad stołem oczywiście również umieszczamy lampy, zazwyczaj wiszące, które oprócz źródła światła są również dekoracją. I teraz w zależności od wielkości pomieszczenia myślimy, czy nie przyda nam się dodatkowe oświetlenie między sofą, a stołem jadalnianym. Zazwyczaj nie mamy tak dużych pomieszczeń i nie jest to potrzebne, lecz gdy jednak jest większa odległość to możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Pomyślmy wtedy o oświetleniu nastrojowym, np. kinkietach. Dzięki niemu możemy zaplanować oświetlenie dekoracyjne, a w połączeniu z oświetleniem nad stołem i stolikiem da nam wystarczająco dużo światła jeżeli będziemy tego potrzebować.

Łazienka

W łazience ważnym rodzajem oświetlenia jest światło robocze. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie oświetlenie lustra. Należy to zrobić w ten sposób, aby panie podczas malowania, a panowie w trakcie golenia dobrze widzieli swoją twarz i aby na nie, nie padał żaden cień. Robi się to przede wszystkim poprzez umieszczenie jednej długiej lampy nad lustrem, lub dwóch kinkietów po obu stronach lustra.

Oprócz oczywistego głównego oświetlenia w łazience, montowanego w suficie, warto pomyśleć o światle dekoracyjnym, szczególnie gdy mamy wannę i lubimy się w niej długo wylegiwać. Takie oświetlenie możemy zamontować we wnękach, pod meblami, czy w suficie podwieszonym.

Zapoznajcie się z tym ebookiem który napisałem o urządzaniu łazienek. Zachęcam do zapoznania się z nim.

Jaką wybrać barwę światła do wnętrza?

Czy wybrać ciepłą, czy zimną barwę światła, uzależnione jest od tego gdzie chcemy je zastosować, oraz jaką rolę ma spełniać. Niemniej ciepłe źródło światła tworzy nam przyjemny klimat, miłą atmosferę. Natomiast zimny rodzaj oświetlenia jest bliższy naturalnemu światłu i poprawia naszą koncentrację.

Ciepłą barwę stosujemy zazwyczaj w oświetleniu głównym, a chłodna barwę w miejscach pracy.

Sprawdzone triki

– Przy oglądaniu telewizora warto zadbać aby było dyskretne światło dekoracyjne. Przełamiemy wtedy ciemność, nie męczą się oczy i robi się nastrój. Światło takie powinno być albo za TV, albo gdzieś w oddali.

– Zadbajmy o czujniki ruchu, szczególnie w ciągach komunikacyjnych, na schodach i wiatrołapach. Pozwoli nam to w nocy na bezproblemowe przemieszczanie się.

– Lampę nad stołem zawieszamy nisko, dzięki temu stworzymy przyjemniejszy klimat sprzyjający rozmowom.

– Postawcie lampę w oknie na parapecie, zbudujecie dzięki temu intymny klimat i nikt nie będzie wam mógł przez to okno zobaczyć do środka.

– Jeżeli chcesz odwrócić uwagę od jakiegoś miejsca w domu, to skieruj oświetlenie na inną ciekawszą rzecz. Dzięki skierowanemu snopowi światła wyeksponujesz detal, dekorację inną i odwrócisz uwagę od mniej przyjaznego miejsca.

Jeśli nadal masz mętlik i nie wiesz jak zaprojektować instalacje elektryczne, to zgłoś się do mnie na konsultacje. Omówimy Twoje „M” wspólnie. Tu macie link: Konsultacje wnętrzarskie

Dzięki za lekturę i miłego dnia 🙂

Marek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *