Błędy podczas urządzania łazienki

Duża, mała, nieważne. Każdy z nas chce aby była funkcjonalna i ładna. Niestety, błędy podczas urządzania łazienki zdarzają się bardzo często. Niektóre mogą wydawać sie pierdołami, lecz z biegiem czasu (albo od razu), potrafią nas doprowadzić do szewskiej pasji.

W tym artykule wymienię sześć takich częstych błędów, lecz zapraszam Cię też do zapoznania się z moim ebookiem który napisałem na temat urządzania łazienki. Z niego dowiesz się nie tylko o błędach, lecz (a może przede wszystkim), zapoznasz się krok po kroku jak urządzić taką idealną łazienkę.

Ok. Jakie są najczęstsze błędy podczas urządzania łazienki?

Zbyt krótka wylewka przy umywalce lub wannie

Ojeju, jakie to jest denerwujące, jakie wszystko dookoła jest ochlapane. Wszystko jest mokre… oprócz naszych dłoni.

Zawsze, ale to zawsze należy sprawdzić gdzie będzie bateria zamontowana względem naszej umywalki. Jaka będzie długa wylewka w baterii, oraz jakie są ścianki w umywalce. Czy czasem nie są w miejscu gdzie woda będzie lecieć zbyt zaokrąglona.

Podobna sprawa jest z wanną. Czasami baterię montujemy na murku i wylewka ledwo, ledwo sięga krańca ścianki. No nie tędy droga. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z konsultacji wnętrzarskich i porozmawiać ze mną na temat funkcji czy wyglądu twojego domu. Zachęcam Cię do tego, bo jedno takie spotkanie może rozwiązać wiele problemów 🙂

Za małe odległości między urządzeniami

To jest chyba największy błąd, najczęściej spotykany i najbardziej bolesny. Dosłownie i w przenośni. Jak uderzysz się kilka razy o kabinę prysznicową myjąc zęby, zrozumiesz, że coś poszło nie tak. Takich błędów w aranżacji łazienki życie nie wybacza. Z płytkami które z czasem mogą przestać Ci się podobać, da się żyć, lecz jeżeli masz problem ze swobodnym wyjściem z wanny, aby o coś nie zahaczyć, to już gorzej.

Oczywiście jest to największy problem w małych łazienkach. Na co należy zwrócić uwagę.

Przede wszystkim przed umywalka musisz mieć dosyć dużo swobody, aby spokojnie się umyć, czy pomalować. Tak samo pamiętaj o miejscu przed kabina czy wanną aby móc się swobodnie wytrzeć ręcznikiem. O ubikacji nie wspomnę, trzeba gdzieś nogi postawić:)

Poniżej podaje wymiary dla ergonomicznej łazienki.

Potrzebna ilość miejsca przed sanitariami

– Przy umywalce o szerokości 40 cm, potrzebujemy miejsca  60 x 110 cm x 70 cm

-Jeżeli mamy umywalkę większą potrzebujemy więcej miejsca przed nią – 100 cm x 70 cm

– wolna przestrzeń przed wanną to minimum 70 x 100 cm

– wolna przestrzeń przed brodzikiem – 80 x 100 cm

– potrzebna ilość miejsca przed ubikacją to 80 cm x 70 cm

– potrzebna ilość miejsca przed bidetem to 100 cm x 70 cm

– pamiętajmy o dostępie do pralki. Potrzebujemy przestrzeń przed nią 90 x100 cm

Aby nie było zbyt prosto, to nie możemy zapomnieć o odległościach między danymi sanitariami.

Ile potrzebujemy miejsca między sanitariami

– odległość między umywalka a wanną to minimum 20 cm

– odległość między umywalka a miska ustępową to minimum 20 cm

–  odległość między dwoma umywalkami to minimum 30 cm

– odległość między ubikacja a bidetem to minimum 30 cm

– odległość między wanna a ubikacją to minimum 20 cm

– odległość między wanna a bidetem to minimum 30 cm

– odległość między WC a brodzikiem to minimum 20 cm

– odległość między brodzikiem a bidetem to minimum 30 cm

– odległość między wanna a umywalką to minimum 20 cm

– odległość od ściany do ubikacji to minimum 20 cm

– odległość od ściany do umywalki to minimum 30 cm

– odległość od ściany do bidetu to minimum 30 cm

Złe wymiary w łazienkach to częsty i niebezpieczny błąd w aranżacji łazienki.

Zbyt długie lustro

Ten błąd bardzo często spotykam w projektach i wizualizacjach łazienek. Nie ma możliwości aby takie lustro będzie czyste! Zawsze się ubrudzi, czy to od wody czy od mydlin i niepotrzebna praca gwarantowana. A po co, jeśli można skrócić lustro z dołu i mieć święty spokój?

Foto: salonyhoff.pl

Źle zaplanowane oświetlenie

Świetnie jak masz w łazience okno i wpada do niej światło dzienne. Niestety w mieszkaniach w blokach często nie mamy takiego udogodnienia i musimy skupić się na oświetleniu sztucznym.

W takim przypadku pamiętaj o oświetleniu głównym, które zapalisz podczas normalnych czynności w łazience i przede wszystkim o odpowiednim oświetleniu lustra. Najlepiej gdy zamontujesz oświetlenie po obu stronach lustra, na wysokości oczu. W takim przypadku na twarz nie będą padać żadne cienie i swobodnie będzie się można pomalować lub ogolić.

Podążanie za trendami i modą

Ja wiem, że ma być ładnie. wiem, że sąsiedzi przyjdą i mają się zachwycać. Wiem, wiem. Lecz przede wszystkim musi być funkcjonalnie i praktycznie przez lata. Co Ci po tym że łazienka jest trendy, jeśli umywalka jest taka, że nie masz jak rąk w niej umyć, lub namoczyć jakieś ubranie?

Żródło: https://pl.pinterest.com/pin/620863498637717436/

Najbardziej bolesny błąd podczas aranżacji łazienki – brak myślenia…

Ja wiem, obrazić łatwo mozna, lecz jak to można inaczej nazwać, jeśli zaplanujesz parawan nawannowy składany, a na ścianie zamontujesz deszcownicę? To gdzie ma się złozyc ten parawan?

Albo zaplanujesz pralkę zamykaną za frontem z szafy, lecz nie przewidzisz, że ten front musi się otworzyć na tyle, abys ty sie przed tą pralką zmieścił. Dlatego zawsze powtarzam. Trzeba na początku zrobić projekt funkcyjny, dokładnie jak rozpisałem i pokazałem we wspomnianym ebooku.

Zawsze, ale to zawsze od tego rozpoczynamy!

https://pl.pinterest.com/pin/620863498637720348/

Urządzanie łazienki nie jest proste, szczególnie łazienki w bloku. To tam najczęściej możemy popełnić błędy podczas urządzania. Lecz czy to mała, czy duża będzie wspaniała, jeśli wszystko dwa razy przemyślisz, lub/ i skonsultujesz swoje rozwiązania ze mną, podczas konsuktacji wnętrzarskich. Zachęcam Cię do zapoznania się z ebookiem, przejrzenia jeszcze innych artykułów, aby mieć pewność, że zaplanowana przez Ciebie łazienka będzie wyjątkowa.

Tego Ci życzę!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *