Jak urządzić kawalerkę

Jak urządzić kawalerkę? Pomysły i inspiracje

Kawalerka … sorry apartament 28 m2 jak to mówią deweloperzy 😅 to marzenie wielu osób, wybierane często z rozmysłem. Pod inwestycje, jako pierwsze mieszkanie, dla jednej czy dwóch osób. I wszystko by było dobrze, bo takie mieszkanie ma wiele zalet gdyby to nie był wybór z przymusu, gdy nas nie stać na większe lokum lub gdy miało ono być tymczasowe, zasiedzieliśmy się tam i dodatkowo rodzina się powiększyła.

W takim przypadku zawsze zastanawiamy sie jak urządzić kawalerkę, aby była funkcjonalna, ładna i pomieściła wszystko co potrzebujemy. Wierzę, że ten artykuł odpowie Wam na te pytania.

Przeczytacie tu o tym od czego rozpocząć, na co warto się zdecydować, czego unikać. Znajdziecie też sporo inspiracji! 🙂

Te rozwiązania z filmu również się Wam mogą przydać

Jak urządzić kawalerkę – od czego zacząć?

Ok, gdy już wiesz mniej więcej jak to ma wyglądać, to sprawdź czy w tym „apartamencie” się to wszystko zmieści 🙂 Należy do ręki wziąć kartkę i długopis, wypisać wszystko co chcecie zmieścić do takiego mieszkania, zaznaczyć jakie dekoracje musicie mieć, a później wyrysować najlepiej w skali rzut takiej kawalerki i nanieść meble i urządzenia które mają być  w tym mieszkaniu.

Ostatecznie powinno to wyglądać mniej więcej tak jak na poniższym rzucie.

Ważne jest, aby pozaznaczać sobie ile pozostanie miejsca od mebla do mebla czy jakiegoś urządzenia. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy jest na tyle miejsca, aby móc się tam swobodnie poruszać.

Jak urządzić kawalerkę i o czym warto pamiętać?

W takiej kawalerce, o ile to możliwe, należy wyznaczyć strefy. Strefę kuchenną, jadalną, miejsce do spania czy pracy. Możemy ją wyznaczyć poprzez kolory, ustawienie mebli czy wykonanie sufitów podwieszanych. Panuje też opinia, że należy taką strefę wyznaczać poprzez podział na podłodze. Powiem tak. Można, lecz często nie jest to dobrym rozwiązaniem. Jeżeli mieszkanie jest większe i ten układ w miarę ładnie się zarysowuje, to możemy tak postąpić. Ja jednak w małych mieszkaniach wolę mieć na podłodze jeden materiał.

Bardzo ważną sprawą w urządzaniu kawalerki są szafy i miejsce do przechowywania. Nie od dziś wiadomo, że z biegiem lat rzeczy, czy ubrań nam przybywa. A w to jeszcze wejdziemy, to zostawię ze względów sentymentalnych, czy ta rzecz kiedyś na pewno będzie naprawiona. Przez te pobożne życzenia, miejsce w szafie się kurczy, dlatego warto pomyśleć o dodatkowych szafkach czy schowkach.

Ja wiem, że bardzo ładnie wyglądają małe, lekkie stoliki kawowe, lecz jeżeli zrobimy taki stolik z szufladą, to już będziemy mieli gdzie dać książkę czy czasopismo. Jeżeli mieszkasz w kamienicy to jest szansa, że twoje mieszkanie jest wyższe, a to jest bardzo dobra wiadomość. Pod sufitem jest dużo miejsca, przez co można zrobić tam szafki. Nie chodzi mi o pawlacze jakie były za komuny 🙂 nie. Zresztą zobaczcie na poniższy projekt, Czy nie wygląda to ładnie i ciekawie? A dzięki takim schowkom jest zdecydowanie więcej miejsca do schowania.

Kawalerka 29 m2 projekt Roman Verbishchuk, Lyubov Lazoriv i Grits Boychuk

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy urządzaniu małego mieszkania?

Na odpowiedni styl. Otóż sprawdzi się wszystko, co otworzy przestrzeń i pozwoli światłu wędrować po mieszkaniu. Mówiąc wprost: im mniej ścian tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że aby urządzić małą kawalerkę, trzeba mieć wszystko po prostu skupione w jednym miejscu, bez żadnego podziału. Tam, gdzie nie są one konieczne, po prostu nie należy budować ścian, ale samo mieszkanie należy podzielić na strefy przeznaczone do konkretnych czynności. Dla przykładu: dobrze jest zrezygnować nawet z częściowej ściany między kuchnią a salonem i stworzyć salon z aneksem. Wiele osób pragnie prywatności i wznosi ścianę między salonem a sypialnią. Ogranicza to przestrzeń i dostęp światła – to nie najlepsze rozwiązanie. Idealne będzie zastosowanie pomysłów, takich jak: panele ażurowe 3D, industrialna konstrukcja ażurowa z drewnaprzeszklona ściana czy chociażby zasłona stwarzająca nam prywatność.

Jak urządzić kawalerkę, aby było ładnie i ciekawie?

Bardzo często słychać opinie, że do małych pomieszczeń, niewielkich mieszkań należy stosować jasne kolory. Jak już zapewne niejedna osoba wie, ja stoję w przeciwieństwie do takiego hasła. Fakt jest taki,  że łatwiej zaaranżować w jasnych kolorach i nie zrobić błędu. Lecz kolor – ciemny lub intensywny może zrobić nam całą robotę. Wiadomo, że w małym mieszkaniu nie mamy zbyt dużych możliwości do dekoracji ścian, czy sufitów, aby nie wyszło kiczowato. Aby nie było za dużo wszystkiego, ale dzięki żywym, kolorowym akcentom aranżacja małego mieszkania może wyjść nietuzinkowo i pięknie.

Zobaczcie poniższy przykład

Główne błędy podczas urządzania małych mieszkań

I na koniec tak w skrócie napiszę czego należy się wystrzegać podczas urządzania kawalerki:

1. Pierwszy błąd, o którym wspomnę to niepraktyczne rozstawienie mebli i szafek (szczególnie w kuchni, bark ergonomii).

2. Drugi błąd mieszkanie jest nudne, bez wyrazu. To, że mieszkanie jest małe nie znaczy, że nie powinno mieć polotu (patrz powyższy przykład).

3. Brak dobrze rozplanowanego oświetlenia.

4. Za dużo bibelotów i różnych „pamiątek” na zewnątrz. Oczywiście można pokazać ładna pamiątkę z wakacji czy zdjęcie, lecz nie warto z tym przesadzać, aby nie zagracić mieszkania.

5. Brak miejsca do przechowywania.

Dajcie też znać w komenatrzach, co dla Was jest istotne podczas urządzania niewielkich mieszkań?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *